İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Bazalt Taş Çeşitleri

Bazalt Taş Nedir?

Bazalt taş, volkanik kaya sınıfından olup, rengi siyahtır. Kütle, damar ve akıntı şeklinde oluşturulmuştur. Altıgen prizma şeklindedir. Büyük sütun halindedir. Dünyanın katmanlarından olan ve lav olarak bildiğimiz magmanın katılaşması ile meydana gelir. Köprü, yol ve kaldırım gibi yerlerin yapımında kullanılır. Çok sağlam malzemeden yapılmaktadır. Dünyada çok bol bulunan bir taştır. İrlanda, Birleşik krallık ve Orta Avrupa’da çok bulunur. Hindistan gibi Asya ülkelerinde de çok büyük alanlarda, bazalt taşı bulunmaktadır.

Bazalt Taş Çeşitleri

Plak, bordür ve küp gibi çeşitlerde üretilmektedir. Oluk, harpuşta, mıcır, damburlu, sütun, dolamitler ve blok gibi birçok çeşitte üretilmektedir. Plak taş çeşitleri harç ile yapıştırılır. Kalınlığın 2 cm olması gerekir. Bazalt küp taşlar, 4×6, 6×8, 8×10, 10×10, 15×5 ölçülerinde üretilmektedir. 8×10 boyutları en çok tercih edilen boyuttur. Plak taşlar ise 2-5 cm arasındadır. Bordür bazalt taşlar 6-20 cm arasında üretilmektedir.

bazalt-tasi

Bazalt taşlar, belediye çalışmalarında çok kullanılmaktadır. Özellikle dar sokaklarda kullanılmaktadır. Kanalisazyon arızalarında kolay müdahale etmek için bazalt taşlar tercih edilmektedir. Özellikle küp olanları, sokak taşı olarak kullanılır. Dayanıklı olduğundan, tercih edilmektedir. Fayansa göre daha dayanıklı olan bazalt taşlar, yollar, parklar, bahçeler ve meydanlarda kullanılmaktadır. Sokaklardaki küp bazalt çeşitleri yanında, oluklu bazaltlarda kullanılmaktadır.

Dayanıklı olan oluklu bazaltlar, sokak kenarlarından suyun akması için tasarlanmıştır. Bütün geometrik şekillere göre üretilebilen bazalt taşı, dayanıklı olmaları nedeni ile yükün ağır olduğu zeminlerde tercih edilmektedir. Bazı işlemlerden geçtikten sonra, plak bazaltlar, belli bir estetiğe ulaşmaktadır. Görüntü olarak, estetiktir. Estetik olması nedeni ile birçok önemli binaların girişi de bazalt taşlarla döşenmiştir.

Bazalt adım taşları, bahçenin zarar görmemesi için döşenen taşlardır. Dayanıklıdır ve kırılmazlar. Bu nedenle, birçok bahçe zemin döşemesinde, bazalt malzeme kullanılmaktadır.

Netalan - Interactive Agency