İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Bazalt Taşı Kullanarak Yapınızı Ölümsüzleştirin

Bazalt, dünya kabuğunda bolca bulunan dünyanın en sağlam doğal volkanik bir taşıdır. Rengi griden çok siyaha daha yakındır. Tabiatta kütle, damar ve akıntı halinde daha çok altıgen prizmalar biçiminde, büyük sütunlar halinde bulunur. Bu sütunlar, magma akıntılarının zamanla soğuyup büzülmesinden ileri gelmiştir. Bazalt gözenekli ve gözeneksiz olarak görülür, gözeneksiz olanı nispeten daha sert ve dayanıklıdır.

Bazalt Taşı, gelişen teknolojik gelişmelere bağlı olarak üretim tekniğinin de geliştirilmesiyle günümüzde değişik kalınlık ve ölçülerde mimari yapıların hemen hemen her safhasında, alt ve üst yapıda, zemin ve cephe kaplamalarında, şehir içi yollarda, kaldırımlarda, tretuvarlarda ve bahçe düzenlemesinde kullanılmaktadır. Ayrıca özelliklerinin uygun olması nedeniyle bazalt taşı, değişik doz ve oranlarda agrega olarak beton bileşiminde kullanımı artmıştır.

Bazalt taşının çok eskiden beri yapı ve yol döşemelerinde kullanıldığı bilinmektedir. Romalılar döneminde yapılarda, sokaklarda ve köprülerde kullanılan Bazalt Taşı, kullanımının üzerinden 2200 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen hala bozulmadan varlığını koruyabilmiştir. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi de bazalt yönünden oldukça zengindir. Diyarbakır Karacadağ Bazaltı ise yaklaşık olarak 80 metre kalınlığındaki 10.000 km2’lik bir alanı kaplar.

Diyarbakır şehri de bu bazalt levhası üzerinde bulunmaktadır. Diyarbakır bu bazalt bolluğundan ziyadesiyle yararlanmıştır. Şehrin tarihi yapısı incelendiğinde, bazalt taşının hâkim olduğu bir yapıya sahip olduğu gözlenir. Bazaltın bölgede bol miktarda bulunması nedeniyle binlerce yıl önce yapı malzemesi olarak gözenekli ve gözeneksiz bazalt taşının karma olarak yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir. Bugün hala yaklaşık 9000 yıllık geçmişi sahip olan surlar bu yapı taşlarının sayesinde varlığını koruyabilmiştir.

Bazalt Taşı günümüzde küp taşı, parke taşı, kaplama taşı, bordür taşı, oluk taşı, adım taşı olarak pek çok alanda değişik amaçla kullanılmaktadır. Kullanım alanı her gün daha çok artmaktadır. Yeni kullanım alanı olarak; uzay araçlarının fırın odası alanlarında, her türlü gemi ve denizde inşa edilen diğer yapıların döşeme ve duvar yalıtımında, mimari projelerin iç ve dış mekanlarının zemin ve cephe kaplamalarında, yaygın olarak raylı yollarda kalkerin yerine, cam-seramikte ve mineral tabanlı yalıtım sistemlerinde, ısı depolama yöntemi ile ev ısıtmada, baca ve baca gazı kanallarında tank ve depolarda, kazan ve kazan dairesinde, klima ekipman ve kanallarında kullanılmaktadır.

Bazalt üretimi ve dağıtımı üzerine yetkinlik düzeyinde deneyimleri olan şirketimiz, Bazalt taşı türevlerinden olan Bazalt Plak(kalınlık seviyesi 3cm), Bazalt Plaka, Bazalt Taşı, Bazalt Küp Taşı(4×6, 6×8, 8×10, 10×10, 10×10, 15×5 ebatlarında), Bazalt Bordür(10x15x50, 10x20x50, 15x25x50 ebatlarında), Bazalt Oluk Taşı, Bazalt Harpuşta, Bazalt Mıcır, Bazalt Tamburlu Taşlar, Bazalt Sütun, Bazalt dolamitler, Bazalt Blok ve Bazalt Taş işlerinizde her zaman uygun fiyat ve uygun ödeme kolaylığıyla, TSE standartlarında birinci sınıf kaliteli malzemeleriyle siz değerli müşterilerine her zaman garanti güvencesiyle hizmet sunmaktan onur duymaktayız. Teveccüh edecek ziyaretinizden ziyadesiyle memnuniyet duyarız.

Etiketler:
Netalan - Interactive Agency