İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Bergama’nın Ham Maddesi

Bergama bölgesinde çıkarılan gri granitler, granit piyasasında, peyzaj uygulamalarında en çok kullanılan granitlerdir. Küp granit, bordür granit, peyzaj uygulamalarında aradığınız estetiği vermektedir. Diğer granit çeşitleri ise, blok, kaldırım, parke, mucartalı, tamburlu, cilalı tabaka, yağmur oluğu, doğal kesim, kumlamalı, plaka, yakılmış, poly pink, yaylak gibi birçok granit üretimi yapılmaktadır.

Granitller, kristal yapısıdır ve minerallerin serttir. Magmatik derinlik kütlesi vardır. 400 derece ısı ile yerin altında kalan granitler, soğuması binlerce yıl alır. Su kanallarının bu sıcak bölgelerden geçmesi ile birlikte, kaplıca termal suları oluşur. Bu suların içerisindeki mineraller de, granit kütlelerinden gelir.

Bergama bölgesindeki Bergama granit, Türkiye’nin granit merkezidir. Gri granit ile peyzaj ve diğer sektörler için küp granit üretilmektedir. Küp granit yanında bordür, yağmur oluğu ve plak granitler de üretilmektedir. Bu ürünlerin parlatılması konusunda zorluk çekilmektedir. Cilalı parlatmaya açık olan granitler, peyzaj çalışmalarında etkilidir. Peyzaj çalışmalarında, küp ve oluklu granitlerle, lüks bahçeler oluşturmak mümkündür.

Granitlerin oluşumunda birinci teori magmatik kökenli olduğu iddiasıdır. İkinci bir teori ise, magmatik olmadığı ve tortusal oluşumla olduğu teorisidir. Granitin, yeryüzü tabakasını oluşturan tabakalardan biri olduğu da araştırmalar sonucunda çıkan sonuçlardan biridir. Granitler, fouldspat, plajioklas, ortoklas bileşeni ile oluşmuştur. İkinci ana mineral kısmı ise, muskavit, biyotil, amfibol, piroksen ve talayit maddelerinden oluşur.

Granitlerin doğal bir güzelliği vardır. Özenle desen verilmiş gibi olan granitler, yapı dünyasında, en şık taşlardan biridir. Granitli binaların değeri, diğer fayanslı binaların değerine göre yüksek olur. Sağlamlık ve estetiğin buluştuğu granitler. bergama granit çeşitleri ile insanımıza hizmet vermektedir. Granitlerin küp şeklinde olanları, küp şekli nedeni ile sağlamdır ve yoğunluğu varladır. Yüksek teknoloji makinelerle granit taşlarını kesmek, hem çok kolay hem de hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Netalan - Interactive Agency