İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Dekorasyonun Vazgeçilmezi Bazalt

Taşın estetikle buluştuğu nokta olan bazalt taşlar, volkanik taşlardır. Dünya’da yeryüzünün katmanlarından olan magma tabakasının yeryüzüne çıkmış halidir. Yanar dağların patlaması ile yeryüzüne çıkan volkanik lavlar, hava ile temas edince soğumaya başlar ve siyah taşlara dönüşür. Bazalt taşlar bu şekilde oluşur.

Çok sağlamdırlar ve ağır yük isteyen zeminlerde ve dayanıklı kaplama işlerinde, bazalt taş kullanılır. Bizans sarayları, Kral ve padişahların sarayları, camiler ve kiliseler gibi çeşitli inançtaki insanlar için değeri olan yerler, bazalt taşı ile imar edilmiştir. Binlerce yıl günümüze kadar kalan bu taşlar, günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, rahatlıkla şekil verilebilmektedir.

Günümüz teknoloji ile bazalt taşlarına şekil vermek kolaylaşmıştır. Bu nedenle birçok çeşidi üretilmiştir. En çok tercih edilen bazalt taş, küp taşlardır. Bu taşlar zemine tam oturur ve derinliğinin fazla olması nedeni ile kayma yapmaz. Zeminin harçla kaplanması ile birlikte, küp bazalt taşı, sağlam bir şekilde oturmaktadır. Plak bazalt, bordür bazalt ve kare ve dikdörtgen bazalt gibi birçok bazalt taşı çeşidi bulunmaktadır.

Bordür taşlar, döşeme işinin estetik yönüdür. Yani döşeme işi sonunda kenarların en güzel şekilde kapatılması gerekir. Bu işi bordür bazalt taşlar yapmaktadır. Kaldırım kenarları da bordür taşlarla yapılır. Döşeme ve kaplama plak bazalt taşları ile sağlam zeminler oluşturmak için üretilmiştir. Küpeşte bazalt taşlar, duvar üzerinin kapatılmasını sağlamaktadır.

Yağmur oluğu bazalt taşları ile küp taşlarla döşenen zemin kenarları yağmur suyunu rahatlıkla bir bölgeye aktarması için tasarlanmıştır. Şömine, barbekü, cami girişleri, duvar işleri ve merdiven çalışmalarında bazalt taş kullanılabilmektedir. Desen ve renk uyumu ile dekoratif çalışmalar sunulmaktadır. Çarpma desen, küp, bazalt ve andezit tuğla, rakkas bazalt, taraklı bazalt gibi birçok bazalt taş ürün çeşidi bulunmaktadır.

Netalan - Interactive Agency