İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Dekoratif Yapılarda Kullanılan Granit Küp Taş

Günümüzde yapılarda kullanılan taşlar arasında yüzeyleri düzeltilip parlatılmış granit, andezit, bazalt taşları kullanılmaktadır. Sayılan taşlar arasında granit, kullanımı daha yaygındır. Granit taşı ile uygulanan Arnavut kaldırımı günümüzde çok yaygınlaşmıştır. Granit sert ve pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Granit küp taş, dış mekânlar da yani cephe kaplamasın da ve döşeme uygulamaların da kullanılacağı zaman özel işlemler ile yüzeyleri düzeltilerek pürüzlü hale getirilir. Granit küp taşların kullanılarak dış mekânlar da kullanılması ise son zamanlarda yaygınlaşmıştır.

Doğal taşlar sınıfın da olanlar içerisinde sadece peyzaj düzenlenmesin de kullanılan taşlar ‘yapı taşları’ olarak sınıflandırılmaktadır. Bu taşlar arasında granit, bazalt ve andezit bulunmaktadır. Granit küp taş, boyutlarına ve kesilmelerine göre farklı alanlar da kullanılmaktadır. Bu taşlar boyutlarına göre çatı örtüsünde, yol, kaldırım ve duvar yapımın da gibi uygulamalar da kullanılmaktadır. Ülkemizde giderek artan nüfus sayısı sebebiyle motorlu taşıt yollarına ve yaya yollarına daha çok önem verilmiştir.

Halk arasında Arnavut kaldırımı olarak da bilinen kaldırım tarzını belediyeler benimsemiş ve granit küp taşlar sayesinde kolayca uygulamaya konulmuştur. Kaldırım uygulamaları yapılırken çevreyle uyumlu granit küp taşlar tercih edilmiştir. İnsanlar köylerden şehirlere göç ederek kent yaşamını tercih etmişlerdir. İstenilen kent hayatı ise yollar, parklar, bahçeler, dinlenme yerleri, kaldırımlar gibi insan hayatını kolaylaştıracak çevre düzenlemeleriyle olur. Bu düzenlemelere en iyi cevap veren ise granit küp taşlardır.

Dış mekânların kullanım özelliğine göre popüler olan granit küp taş, yaygınlaşan Arnavut kaldırımı biçimiyle dış zeminlerin vazgeçilmez doğal taşlarıdır. Birçok toplu konut alanında da kullanılan granit taşlar hem mimariye uygun olması hem de sağlamlığı ve dekoratif olarak göze hitap etmesi ile ihtiyaçlara tam olarak cevap vermektedir.

Netalan - Interactive Agency