İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Doğa Mucizesi Granit Taş Ve Özellikleri

Yeraltından özel ekipmanlar ile çıkartılar granit kırma ve blok taş olarak iki şekilde tüketilmekte veya kullanılmaktadır. Kırma yani mıcır taşlar daha çok yol yapımı, beton harç kumu olarak kullanılırken blok şeklinde granit mezar taşı, sütun, bina yapımı gibi alanlarda kullanıma uygun hale getirilir.

Kırma Taşın Özellikleri Nelerdir?

Kırma taş olarak bilinen mıcır, granit taşının dayanıklılık özelliğinden faydalanır. Parçalanma ve kırılmalara dayanıklı olduğu kadar aşınmaya karşı da oldukça dirençli olan granit taşı, ayrıca soğuk ve sıcağa karşı da sağlam durmaktadır. Kırma taşın kalitesini arttıran sertliktir ancak işletmeler açısından kırma taş sertlik özelliğinden dolayı maliyeti yüksek bir granit çeşididir.

Blok Taşın Özellikleri Nelerdir?

Blok taş olarak üretilecek taşın kristal yapısının fazla iri olmaması gerekmekte. Aynı zamanda doku bozukluğunun bulunması da blok taşlarının kalitesini düşürmekte. Daha çok görsel alanlarda kullanıldığı için blok taşların renkleri de oldukça önemlidir. Minerallerin ve mineralden kaynaklı renklerin eşit olması blok taşlarında aranan özellikler arasındadır.

Granitin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kırma veya blok şeklinde kullanılan granit taşlar iç ve dış mekanlarda birçok alanda kullanılır. İç mekanlarda; mutfak ve banyo tezgahı, daha çok dekoratif amaçlı duvar döşemesi, şömine ve masa gibi dekorasyon ürünleri, yer döşemesi, merdiven basamakları veya korkulukları, asansör gibi alanlarda kullanılır. Dış mekanda ise; cephe kaplamaları, zemin döşemeleri, kaldırım veya yol taşları, çeşme veya havuzlar, mezar taşı yapımı, heykel ve anıtlar, sütun kemerler, barbekü yapımı gibi hemen hemen her alanda kullanılabilir.

Granit Zarar Görür mü?

Doğal taşlar arasında en fazla işlevselliğe sahip olan granit taşı, kolay kolay zarar görmemekte. Leke tutmamasının yanı sıra çizilmesi de oldukça zordur. Ancak kendi sertliğinden daha sert bir cisim darbesi ile çizilmekte. Aynı zamanda 700 derecelik ısıya kadar dayanaklı olan granitin yanması da oldukça zordur.

Netalan - Interactive Agency