İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Doğada Bazalt Taşı Ve Oluşum Süreci

Bazalt taşı volkanik bir kayaç türüdür. Siyah renkli sert yapıdaki bu taş kayaç türleri içindeki en sert taşlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Bilinenin aksine bazalt taşı granitten daha serttir ve basınca karşı oldukça dayanıklıdır. Yapısı incelendiğinde içinde minik kristalize yapılar barındıran şeffaf ve camsı bir yapısı olduğu gözlenebilir. Sertliği ve dayanıklılığı göz önüne alınarak bina ve inşaatlarda, köprülerde, kaldırımlarda oldukça yaygın olarak kullanılır. Sert, dayanıklı olması ve yıpranmaya, aşınmaya karşı uzun yıllar dayanabilmesi ile bir çok alanda tercih edilen bir yapı ve inşa malzemesidir.

bazalt-kup-tas

Bazaltın oluşumuna en büyük etkiyi yapan hareket volkanik oluşumlardır. En çok rastlandığı yerler genellikle dördüncü jeolojik devir olan kuaterner döneminde volkanik hareketler olan bölgelerdir. Kütle, damar ve akıntılar halinde doğada üç şekilde bulunan bazalt taşı genel olarak volkanik akıntıdan sonra soğuma sonucu prizma şekline bürünür. Lav ile birlikte volkan ağzından çıkarken bazalt taşlarının içinden uçan gazlar sonucu boşluklu bir yapıya sahip olurlar ki bu da taşın oldukça gözenekli bir yapıya sahip olmasını sağlar. Boşluklu ve dişi bazalt olarak iki türü oluşan bu kayçların boşluklarına belirli bir süre sonra mineraller yerleşir ve taşın yapısını oldukça zenginleştirir.

bazalt-tas

Dünya üzerinde Almanya, İrlanda ve Amerika’nın bazı bölgeleri ile Hindistan’ın dağlık bölgelerinde binlerce kilometrekarelik bir alanda mevcut bulunan bazalt bölgeleri bulunmaktadır. Türkiye’de de Sinop Boyabat, Ordu Ünye, Tokat, Diyarbakır ve Urfa civarında yaygın bazalt oluşumlarına rastlanmaktadır. İç Anadolu’da volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı çevresinde de bazalt taşı bulunmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak bulunması ve maliyetinin yüksek olmaması sebebiyle ama en çok da sağlam ve dayanıklı yapı taşı olması sebebiyle çok tercih edilir.

Netalan - Interactive Agency