İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Doğal Malzemenin Eseri

Doğada milyonlarca yıl içinde saklı tutulan güzelliklerden bir tanesi olan taş ocaklarında özel uygulamalar sonucu çıkarılarak işlenilen taş türüne kayrak taşı denilmektedir.

Kayrak taşı tamamen doğal malzemeden üretilen özel bir malzemedir. Toplum olarak insanlık tarihi boyunca kendi değerlerini ve kültürlerini göz ününde bulundurarak kendi yapıları inşa etmişlerdir. Teknolojinin gelişmesi ve keşfedilen yeni inşaat malzemeleri ile kayrak taşı kıyaslandığında kayrak taşı diğer yapı malzemelerinden daha özel olup yapılara estetik ve doğal bir güzellik katmaktadır.

Kayrak taşı inşaatlarda kullanılması için öncelikle bir takım uygulama tekniklerinden geçmesi gerekmektedir. İnşaat yapılarında kullanmadan önce kayrak taşımım ocaktan çıkarılarak işlenmesi gerekmektedir. İşlenmesinin ardından ise inşaat yapısının özelliğine uygun teknik uygulamalardan geçerek mimari ir bütünlük içinde sunulması gibi ciddi işlerden geçirilmesi gerekmektedir.

Kayrak taşını inşaat yapılarında ( iç ve dış cephede) şömine, yaya yolları, barbekü, bahçe ve park düzenlemelerinde, havuz kenarları inek araç yolları binaların su basmaları ve kelebek duvar kaplamaları gibi yapı malzemelerinde kayrak taşı kullanılmaktadır. Ayrıca restorasyonlarda, ıslak zeminlerde, çatı kaplamalarında taş binaların yapımında ve çim düzenlemelerinde çimin üzerine harçsız serbest yürüyüş yollarda kayrak taş kullanılabilmektedir…

Kayrak taşı sağlam bir malzeme olduğundan dolayı oldukça uzun ömürlüdür. Su geçirgenliğinden dolayı yalıtkan bir maddedir. Kullanım alanları genellikle müstakil ev veya villa tarzı yapılarında tuğla üzerine kaba harcı birlikte kullanılmasından dolayı bireylere fazla dış cephe maliyetlerini alta indirebilmektedir. Fakat binaya kattığı görsel estetik ve prestijine de herkesi hayran bırakmaktadır. Kayrak taşının kalınlıkları ayrı ayrıdır.

Genellikler 1 cm kalınlığından başlayaraka10 m kalınlığa kadar çıkabilmektedir. Kayrak taşını kalınlığına göre de kullanım alanları da değişmektedir. Ayrıca 1 tonluk kayrak taşının da olduğu bilinmektedir.

Etiketler:
Netalan - Interactive Agency