İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Doğal Taşların Öncüsü

İnsanlık tarihinden itibaren, toplumun her bir bireyi yapılarını kendi yaşam tarzlarına göre inşa etmiştir. Kimi kerpiçle kimi de taşlarla. Artık günümüz de gözle görülen her şeyin geliştiği gibi yapılarda kullanılan malzemeler de gelişti. Fakat bu gelişmişliğin yanında kayrak taşı popülerliğini koruyor.

Doğanın yıllar süren emeğinden sonra oluşan kayrak taşı dekoratif özelliği ve sağlamlığı sayesinde eskiden beri ev yapımlarında kullanılır olmuştur. Kayrak taşı, dekoratif özelliklere sahip doğal yarıkları olan pürüzlü taşlardır. En önemli özelliklerinden biri olan jeolojik yapısı sebebiyle özelliklerinden faydalanılır.

Doğal taşlar arasında en çok tercih edilen kayrak taşı, taş ocaklarından özel olarak çıkarılır ve işlenir. Kayrak taşı günümüz de yapılar için kullanılan malzemelerle birleşince ortaya muhteşem bir görüntü çıkmaktadır. Kayrak taşları kendi içinde kalınlıklarına göre ayrılmaktadır ve kullanımı da buna göre değişmektedir.

1-3 cm arası kalınlıkta olan kayrak taşlarıyla daha çok iç mekân da dekoratif amaçlı kullanılır. Örneğin şömine, barbekü gibi. 4-6 cm arasındaki taşlar ise park ve bahçe düzenlemelerin de, yaya yolların da, havuz kenarları gibi uygulamalar da kullanılmaktadır. 6-10 cm arası ise yine park ve bahçe düzenlemelerinde, merdiven basamağı yapımında olmak üzere farklı uygulamalara hizmet etmektedir.

Kayrak taşı içinde bulundurduğu değişik mineraller sayesinde renk geçişlerinin oluşmasına neden olmuştur. Kayrak taşının doğal olarak ayrılmış kısımları pürüzlüdür. Binalar da estetik görünüşü sebebiyle kullanılır ve Avusturya, Almanya gibi ülkeler de tarihi binaların çatıları kiremit ile değil kayrak taşıyla kaplanmıştır.

Delikli bir yapıya sahip olmayan kayrak taşı aynı zaman da atmosfere ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Bu sayede kayrak taşların da eğilme ve büzüşme olmaz. Bu özelliğinden dolayı tercih edilir. Şömineler de, eşikler de, taban düzenlemeler de ve şekli dolayısıyla dekoratif gerektiren yapılar da kullanılır.

Netalan - Interactive Agency