İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Doğanın Mucizesi: Granit Taşı

Granit, tarihin en eski dönemlerden günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan, farklı renklere ve dokulara sahip bir madendir. Granit taşının oluşumu sağlayan granit, çevreye ve sağlığa dost olması ile tanınmaktadır. Birçok farklı çeşidinin bulunması, birçok farklı alanda kullanılmasını mümkün kılmıştır. Sokak kaldırımlarından mutfak tezgâhlarına kadar hemen hemen her alanda kullanıma uygun olan granit taşı, farklı işlemlerden geçerek farklı kullanım alanlarına uygun hale getirilmektedir.

Granit, Türlerine Göre Farklı Alanlarda Kullanılıyor

Granit taşının işlevsel olmasına neden olan faktör, geçirdiği işlemler sonrasında farklı çeşitlere ayrılabilme özelliğidir. Granit taşını granit küp taşı, granit plak taşı, granit bordür taşı, granit oluk taşı olmak üzere geçirmiş olduğu işlemlere göre gruplara ayırmak mümkün. Granit küp taşı araba ve yaya yollarında kullanıma uygundur. Yeşil alanlarda da kullanılabilen granit çeşidi türü, küp şeklini alacak şekilde işlenmektedir. Uzun ömürlü olması, araba ve yaya yollarında kullanılmasının sebebidir. Granit plan taşı ise daha çok peyzaj süslemede tercih edilmektedir. Mimari mekânlarda kullanılmak üzere işlenen taş, merdiven basamaklarında ve bina girişlerinde de kullanıma uygundur.

Sert ve kristal dokuya sahip olması, iç mekânlarda ve dış mekânlarda dekoratif amaçlı kullanılmasına neden olmuştur. Granit bordür taşı ise caddeler, sokaklarda, mahallelerde, meydanlarda, bahçelerde kullanılabilir. Bu gibi alanlarda kullanılması için özel olarak şekillendirilen granite bordür şekli verilmektedir. Bu sayede kullanımı kolaylaşmaktadır. Granit oluk taşı ise suların belirtilen yere doğru gitmesine yardımcı olmak için üretilmektedir. Oval şekilde üretilen granit oluk taşı ile yağmur sonrası suların birikmesi önlenir, gidere doğru akmasına yardımcı olur.

Dayanıklı ve Sağlıklı Doğal Taş

İç mekânlarda da dış mekânlarda da kullanıma uygun olan taşın doğal bir taş olması ve son derece dayanıklı olması, tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor. Mutfak tezgâhında kullanıma uygun olan granit taşının kullanım alanları farklılık göstermektedir. Genel olarak gri renklerde üretilen granit taşını farklı renklere dönüştürmek de mümkün. Kullanım alanına göre, kullanılacak alanın metre karesine göre veya tonuna, oluk, plak, bordür, kesme, kırma, küp ölçülerine göre fiyat farklılığı göstermektedir.

Etiketler:
Netalan - Interactive Agency