İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Düzenli Yapıların Düzensiz Taşı

Kayrak Taşı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kayrak Taşı, doğal taş grubunda yer alan bir taş türüdür. Asıl olarak bir kaya parçası olmasının yanında özel olarak çıkarıldığı yerlerde vardır. Kayrak taş, bildiğimiz çevremizde çoğunlukla gördüğümüz taş türlerinden bir tanesi olarak sınıflandırılabilir. Akarsu ve ya nehirlerin etrafında bulunanları suyun aşındırması ile belli bölgeleri düzleştiği için bu ismi almışlardır. Çok çeşitli kullanım alanları olmakla birlikte, genel olarak kıyı bölgelerde daha çok bir şeylerin yapımında kullanılmaktadır. Bu taş kış aylarında sıcak, yaz aylarında da serin tuttuğundan dolayı özellikle Ege bölgesi gibi kıyı bölgelerde ev yapımında da kullanılmaktadır. Maliyeti çok düşük olduğu için kullanım alanı da o derece yaygındır.

Kayrak Taşın Kullanım Alanları

Kayrak taşı, duvar yapımında kullanıldığı görülmektedir. Bazı bölgelerde yol yapımı sırasında ortadan yarılan tepelerin kenarlarındaki toprağın kaymasını önlemek için kayrak taş kullanılarak duvar örüldüğünü görmüşüzdür. Hem bu şekilde bu duvarlar toprağı tutarlar aynı zamanda göze hoş gelen bir görüntüde oluştururlar. Ayrıca barbekü ve şömine yapımında da kullanılan kayrak taşı, sıcaklığı tutma özelliği sayesinde bu yerlerdeki yakıt tüketimimi de minimum seviyeye indirmektedir. Farklı renk tonlarına sahip olması sebebiyle estetik bir göz zevki kalitesi de sunan bu taş türü, uygulanacağı alana kattığı estetik anlayışı ile de ön planda durmaktadır.

Kayrak Taş Döşeme İşi Nasıl Yapılır?

Kayrak taş, genel olarak birbirinden farklı şekillere sahip olan taşlardan oluştuğu için sanki zor olarak döşeme yapılacağı gibi bir algı olsa da bu yanlıştır. Çünkü bu taşların döşemesi sanıldığı gibi zor değildir. Döşeme işleminin ilk adımı taşı döşeyeceğimiz yere kesinlikle temel yapmaktır. Temeli de engebeli bir alana değil düz bir alana yapmalı taşları birbirine geçecek şekilde özel yapıştırma sıvısı kullanarak örülebilir.

Netalan - Interactive Agency