İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Ekonomik Fiyatlar ile Kayrak Taşı

Taş ocaklarından özel yöntemler ile çıkartılan tamamen doğal özel malzeme olan malzemeye kayrak taşı denilmektedir.

Kayrak taşı milyonlarca yıl öncesinden içinde doğanın içinde saklı tuttuğu güzelliklerinden bir tanesidir. Tarih boyunca insanların yapılarını inşa ederken; yaşantı ve değerlerinden esinlenerek inşaat kültürünü ortaya çıkarmışlardır. Günümüzde ilerleyen yapı teknolojilerinde yaşanan gelişmelere ve yeni icat edilen yapı malzemeleri ile kıyaslanacak olunursa eğer kayrak taşı hepsinden yapılara ayrı doğal güzellikler katmaktadır.

Kayrak taşı yapılarda kullanılırken taşın ocaktan çıkartılıp işlenerek yapının özelliğine göre uygulama tekniklerinden geçerek mimari bir bütünlük içinde sunulabilmesi için uzman ve bilgi birikimi kişi tarafından geliştirilmiş olması gerekmektedir. Son yıllarda insanlar üzerinde dinlendirici ve rahatlatıcı olması yönünden büyük ilgi görmektedir.

Kayrak taşının kullanım alanları oldukça çoktur. Şömine, barbekü, araç yaya yolları, bahçe ve park düzenlemeleri gibi iç ve dış duvar kaplamalarında doğa şekillerine görsellik katmak için kullanılmaktadır. 3 cm kalınlığındaki kayrak taşları genellikle şömine, barbekü, duvar kaplamaları ve iç mekân g kaplamaları gibi dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Eğer kayrak taşları 4-6 santimetre kalınlığında ise yaya yollarına, araç yollarına, park ve bahçe düzenlemeleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Ayrıca kelebek duvar kaplamaları, havuz kenarlarında ve bina su basmaları gibi alanlarda kullanılmaktadır. 1 tonluk kayrak taşı ile yaklaşık 9 -12 metre kare yüzey kaplanabilmektedir. 1 tonu ile 5-6 metrekare yüzey kaplanabilen 6-10 santimetrelik kayrak taşları ise kelebek duvar taşları, park ve bahçe düzenlemelerinde ve çim arası harçsız olarak kullanılmaktadır.

Kayrak taşları özellikle müstakil ev ve villa tarzı ev projelerinde tuğla üzerine kalın harç kullanılması durumunda diş cephe maliyetlerinde düşük maliyetler çıkmasını sağlamaktadır. Kayrak taşını su geçirgenliği olduğu için su yalıtımı sağlamaktadır. Yıllarca ev ve binaları dış cephesini koruyabilmektedir.

Netalan - Interactive Agency