İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Ekonomik ve Şık: Kayrak Taşı

Kayrak Taşı Nedir?

İnsanlık tarihi boyunca, geçmişten günümüze kadar insanlar yaşamlarını sürdürebilmek, barınabilmek için birçok yapı inşa etmişlerdir. Tüm çağlarda insanlar gelecek nesillere miraslar bırakmışlardır. Kendi yaşantılarından ve kültürlerinden esinlenerek yeni bir inşaat kültürü inşa etmişlerdir. Gelişen ve değişen teknolojiye ve devamlı yenilenen teknolojiye rağmen kayrak taşı önemini korumaktadır.

Kayrak taşı doğanın bize yıllar boyunca emek vererek sunduğu bir armağandır. Kayrak taşı yapılara doğal güzellik vermeye de devam etmektedir. Kayrak taşı’nın yapılarda kullanılması, taşın ocaktan çıkarılıp işlenmesinden, yapının özelliğine göre uygulama tekniklerinin belirlenmesine ve mimari bir bütünlük içinde sunulmasına kadar geçen sürede ciddi bir uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirmektedir. Kayrak taşı için son derece titiz ve temiz bir çalışma yapılmalıdır.

Kayrak Taşı Nerelerde Kullanılır?

Kayrak taşları eski çağlarda ev yapımında dahi kullanılmıştır. Ancak günümüz de daha çok dekoratif amaçla duvar kaplamalarında, şömine yapımlarında barbekü ile araç, yaya yolları, bahçe ve park düzenlemelerinde doğal şekilde kullanılabilmektedir.

Kayrak Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kayrak taşının en önemli özelliği çok dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Bu sebepten ötürü dış cepheler için son derece uygun bir malzemedir. Kayrak taşının uygulandığı takdirde izolasyona gerek duyulmamaktadır. İzolasyon özelliği sayesinde kışın sıcak tutma ve yazın ise serin tutma özelliği bulunmaktadır. Birçok kişinin tercih sebepleri arasında da taşın dayanıklılığı gelmektedir.

Her türlü yapı sektöründe kullanılma özelliği vardır ve maliyetinin düşük olması kayrak taşının tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Dış cephe uygulamalarında 10 yılı aşkın dayanıklılığı söz konusudur. Kayrak taşı kullanıldığı alana göre çeşitli boyutlarda bulunur. Kayrak taşı farklı renklerde buluna bilir ancak en çok tercih edilen sarı kayrak taşıdır.

Kayrak Taşı Fiyat Bilgisi

Birçok duruma ve firmaya göre farklılık göstermektedir. Kullanım alanınız kaplama ise olabildiğince ince bir kayrak tercih etmenizi öneririz. Taşın ince olması kaplamanın daha düzgün ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır ancak ince kayrak taşı daha maliyetlidir. Bunun sebebi taşın ocakta ki işçiliğinin artmasıdır.

Zemin döşemelerin de ise mümkün olduğunca kalın kullanılmalıdır ağırlık üzerine konulduğunda hasar olmaması için bu durumda maliyeti düşürür.Net fiyat bilgileri için işinde uzman kurumlar tarafından metre kare üzerinden fiyat alabilirsiniz.

Etiketler:
Netalan - Interactive Agency