İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Endüstrinin Önemli Parçası Dolamit Taşı

Endüstri sektörünün hızla geliştiği dünyada, endüstri sektörünün ham maddelerinden bir olan dolamit taşının önemi git gide artmaktadır.
Peki, endüstrinin çeşitli kollarında kullanılan dolamit taşı nedir?
Dolamit taşı, magnezyumlu karbonat ve kalsiyum bileşiminde ki bir mineraldir. Isıtıldığında köpüren ve daha sonra da çözünen dolamit, kırılgan yapıya sahip bir mineral olma özelliği taşır bu özelliği nedeni ile de kalsitten ayrılır. Dolomit, hem bir kayaç hem de bir mineraldir. Kireçtaşlarından kalsiyumun bir şekilde yerini magnezyuma bırakması ile oluşur.
Endüstrinin özellikle demir- çelik alanında kullanılan dolamit taşı, ayrıca cam ve soda sanayisinde, dolgu maddesi olarak boya sanayisinde, gübre yapımında, beton yapımında, tuğla da, yol inşaatlarında, beyazlatıcı olarak ve su filtrasyonunda kimya endüstrisinde, seramik, tarım, çimento, inşaat sanayi gibi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ayrıca süsleme de peyzaj bahçe taşı olarak, bazalt taşı ve granit taşı ile oldukça uyumlu olduğu için birlikte kullanılmaktadır. Ev, iş yeri önü, saksılar, ofisler, kaldırımlar için gayet şık süsleme aracıdır. Genelde dolamit taşının, süsleme taşı olarak beyaz rengi tercih edilmektedir. Cila tutabilme özelliğine sahip bu doğal taş, rahatlıkla her yerde kullanılabilmektedir.
Bulunması kolay bir mineral olan dolamitin, Türkiye’ de rezerv sıkıntısı yoktur, hemen her bölge de az ya da çok miktarda dolamite rastlamak mümkündür ve ülkemiz dolamit rezervlerinin büyük bir kısmını demir – çelik sanayisinde ve cam sanayisinde kullanmaktadır. Ayrıca dünyada da rezerv sıkıntısı olmayan mineralin, üretimi 120 milyon ton civarındadır ve bu üretimin yarıya yakını ABD tarafından karşılanmaktadır.
Endüstrinin yanı sıra yer bilimi olan jeoloji de dolamitlere büyük önem vermektedir. Jeoloji de dolamitlere verilen önem, petrolün hazne kayacı özelliği göstermesinden dolayıdır.

Kaynak

Etiketler:
Netalan - Interactive Agency