İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Geçmişten Günümüze Bazalt Taşları

Doğada bol bulunan bazalt taşları, ABD, Almanya, Birleşik Krallıklar, Hindistan ve daha birçok yerde, bazalt volkanik taşlar bol bir şekilde bulunmaktadır. Magmanın yeryüzüne çıkıp havayla buluşmasından sonra siyah bir renge dönüşmüştür. Böylece çok sağlam taşlar meydana getirilmiştir. Bu taşlar, insanoğlunun yaratıldığı günden bu güne kadar sürekli kullanılmıştır. Sağlam binalar ve yapıtlarda, bazalt taşlara rastlamak mümkündür. İnsan gücü ile kesilen bazalt taşlar, günümüzde son teknoloji aletlerle peynir dilimlenir gibi dilimlenmektedir.

Bordür bazalt taşlar, kaldırım taşı olarak üretilir ve estetiktir. Küpeşte bazalt taşlar, kaplama sonunda açık kalan üst kısımların estetik bir şekilde kaplanması ile oluşmuştur. Plak bazalt taşları zeminin en güzel şekilde dekore edilmesi için üretilmektedir. Yağmur oluğu bazalt taşı ise, döşenen zemin taşların kenarlarına döşenmektedir.

Küp bazalt taşları, bahçe ve yol çalışmalarında en çok kullanılan bazalt taşıdır. Küp şeklinde olduğundan çok sağlamdır ve kırılması zordur. Zemine en iyi şekilde oturmaktadır. Merdiven, korkuluk, duvar, sütun, cami-kapı girişi, çeşme, şömine ve barbekü gibi çalışmalarda da kullanılmaktadır.

Volkanik taş olan bazalt taşı, çarpma desen, Küp, bazalt ve andezit tuğla, rakkas bazalt, taraklı bazalt, ham bazalt, kumlu bazalt, honlu bazalt, fırçalı bazalt, kumlu fırçalı bazalt, honlu kumlu bazalt gibi birçok desende ve çeşitte üretilmektedir. Belediyeler, dar sokaklarda ve yaya yollarında, küp bazalt taşları tercih etmektedir. Bu taşlar, kanalizasyon arızalarında, kolaylıkla yerinden sökülebilmekte ve tekrar kolaylıkla yerine takılabilmektedir. Bu nedenle tercih edilmektedir.

Üzerinden tonlarca ağırlığında tır geçse de küp taşlara bir zarar gelmez. Osmanlı zamanından günümüze kadar, zemin döşeme işlerinde, küp bazalt taşlar kullanılmıştır. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte ekmek dilimler gibi, bazalt taşlar rahatlıkla dilimlenmektedir. Bu gelişmeler ile birlikte, taş kesme teknolojisi ilerlemiştir.

Netalan - Interactive Agency