İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Granit Taşı Hakkında Merak Edilenler!

Dünyanın yüzeyi altında değişime uğrayan ve magma tabakanın yüzyıllarca soğuyan tabakasına ait, iri ve taneli olarak ortaya çıkan taşa granit denmektedir. Granit doğal ve volkanik bir taş olarak bilinmektedir.

Nerelerde Bulunur?

Graniti çıkartmak için yeraltını açabilen özel makinelere ihtiyaç vardır. Bu ekipmanlar sayesinde yeraltında ocaklar açılır ve oradan granit çıkartılır. Granit çıkartan başlıca ülkeler; ABD, Çin, Kanada, Finlandiya, Norveç, Brezilya, Arjantin, Hindistan olarak sıralanabilir.

Dayanıklılığı Hangi Düzeydedir?

Granit, oldukça sert bir yapıya sahiptir. Kolay kolay kırılmayan ve dayanaklılığı fazla olan bir yapısı vardır.

Hangi Alanlarda Tercih Edilmekte?

Granit taşı özellikle mutfak ve banyoda tercih edilen bir taştır. Bunun haricinde dış cephe alanlarında, sokaklarda, binalarda ve benzeri alanlarda sıkça kullanılır. Evlerde özellikle tercih edilen granitin tercih edilme sebebi tamamen doğal olmasıdır. İnsan sağlığına herhangi bir zarar olmadığı için ve dayanıklılığı yüksek olduğu için kullanım alanı oldukça yaygındır. Ayrıca su geçirgenliği acısından da avantajlı bir doğal taştır.

Nasıl Temizlenmektedir?

Granitin tercih edilmesinin bir diğer sebebi de temizliğinin oldukça kolay olmasıdır. Çünkü mermer gibi diğer dayanıklı taşlardan farkı leke tutmasının diğer taşlara göre daha zor olmasıdır. Graniti temizlemek için sabun ve su yeterlidir. Özel bir temizlik ürününe ihtiyaç duyulmamaktadır.

Renk Seçenekleri Nelerdir?

Doğadan direkt olarak çıkartılan ve daha sonra işlenerek birçok kullanım alanına uygun hale getirilen granit; doğadaki tüm renklerde olabilmektedir. Siyah, mavi, yeşil, kırmızı gibi hemen hemen her renkte çıkartılan granit taşı, aynı zamanda doku olarak da çok farklı özelliklere sahiptir.

Avantajları Nelerdir?

Granit kullanımı en başta bakteri barındırmaması bakımından fazlasıyla avantajlıdır. Kir veya leke tutmaması, doğal bir dokuya sahip olması, çizilme ve yanma gibi durumlardan etkilenmemesi, yüksek ısıdan ve soğuktan etkilenmemesi en önemli avantajlarındandır.

Netalan - Interactive Agency