İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Her zaman Kullanılan Taşlar Bazalt Taşı

Doğal taşların oluşum süreçleri oldukça uzun yıllar öncesindeki özellikle volkanik faaliyetlerin sonuçları ile açıklanır. Bazalt taşı da bu tipte bir taş olarak başta ülkemiz olmak üzere dünyada pek çok coğrafyada oluşum alanı bulmuş doğal bir taştır. Özellikle uygulama zenginliği ile de ekonomik açıdan önemli bir değer konumuna gelmiştir.

bazalt-tasi

Bazalt taşı pek çok formda özellikle yol, kaldırım, köprü inşaatları vb gibi özellikle dayanıklılık temelinde inşa edilen mekanlarda kullanılmaktadır. Siyah rengin hakim olduğu bu doğal taşın endüstriyel açıdan da önemi inşa sektörü kadar büyüktür. Asfalt üretiminde, demiryolu inşasında sıklıkla kullanılan bir taştır. Oldukça sağlam ve dış etkilere karşı güçlü yapısı ile kullanıldığı her alanda başarı ile uygulanmaktadır. Bunun dışında yapı itibari ile silisyum açısında doymuş olması ve bu maddeyi kullanıldığı ortama serbest bir şekilde vermemesi açısından birçok sektörde daha sağlıklı parçacıklar olarak kullanımı da yaygınlaşmıştır. Her doğal taş gibi kullanımındaki kolaylık ve görsel zenginliği artırmak adına birçok formda kullanılmaktadır. Küp şeklinde, tabakalar şeklinde kullanılan bazalt taşı uygulandıkları projelere sağlamlık, güçlü yapı adına önemli katkı sağlamaktadır. Parke taşı, duvar taşı vb gibi özellikle yoğun nüfus kullanımın olduğu, sağlamlık kriterinin kesinlikle ön plana çıktığı noktalarda kullanılması ile sosyal amaç taşıyan inşa faaliyetlerinin en önemli doğal taş malzemesi olmuştur. Kendi orijinal rengi haricinde renklendirilerek de kullanılan bir taştır.

bazalt

Üretim esnasında çıkarılan doğal taş tesislerde işlenerek istenilen forma getirilir. Plakalar, parkeler, küp şeklindeki taşlar, demiryolu balast malzemesi vb gibi formlara getirildikten sonra uygulama ve satış sahalarına yönlendirilir. Bazalt taşı geniş uygulama alanı ve öznitelikleri ile inşa sektöründe, yine yapısındaki sağlıklı kullanım imkanı sağlanmasıyla farklı sektörlerde önemli bir girdidir.

Netalan - Interactive Agency