İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Kayrak Taş Modelleri ve Uygulamaları

1 cm ve 3 cm kalınlığında ki doğal kayrak taşı; iç mekân kaplamaları, duvar kaplamaları, şömine gibi dekoratif amaçlarla kullanılan bir üründür. 1 tonu ortalama 13 metre kare alan kaplamaktadır.

4 cm ve 6 cm kalınlığında ki doğal kayrak taşı ise; yollarda, park ve bahçe düzenlemelerinde, havuz kenarları gibi alanlarda kullanılmaktadır. Burada ise 1 tonu yaklaşık 11 metre kare alan kaplamaktadır.

6 cm ve 10 cm kelebek duvar taşı; Park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı amaçlı kullanılmaktadır. Araç yolları, merdiven basamağı gibi amaçlarda kullanılmaktadır. 1 tonu ile yaklaşık olarak 6 metre kare yüzey kaplanmaktadır.

Kayrak taşı; uygun maliyetli, estetik görüntülü ve sağlamlığı nedeni ile günümüzde diğer doğal taş çeşitleriyle kıyaslandığında en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Kayrak taşı çeşitleri;

* Kayrak taşı cemre.
* Kayrak taşı didim.
* Kayrak taşı domaniç.
* Kayrak taşı ılgıt.
* Kayrak taşı inci.
* Kayrak taşı konak.
* Kayrak taşı selçuk.
* Kayrak taşı tınaz.
* Kayrak taşı yalıkavak.
* Kayrak taşı tuna.
* Kayrak taşı yamaç.
* Kayrak taşı köşe kesit…

Bunlar gibi doğal kayrak taşının çeşitleri de mevcuttur.

Kaplama, döşeme, dekorasyon gibi amaçlarla kullanılan doğal taşlar özelliğine göre kullanım alanı bulmaktadır. Granit, kayrak taşı dış yapı kaplamalarında ve döşemelerde kullanılmaktadır. Mermerler ise inşaat sektörü, iç mekân, mezar ve mezar taşı gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Türkiye’de doğal kayrak taşı;

Dünya doğal taş üretiminde Avrupa’da Türkiye’nin büyük etkisi vardır. Kıtalar arası değerlendirme yapıldığında %44 oranla Asya birinci sırada iken hemen arkasında Avrupa %42’lik bir oranla ikinci sırada yerini almaktadır.

Avrupa’da Türkiye, İtalya ve Portekiz kayrak üretimi ticaretinde büyük rol oynamaktadır. 1989 ve 2003 yılları arasında Türkiye doğal taş ihracatında ilk üç sırayı; kayrak taşı, traverten, mermer ve granitten almış olmaktadır.

Netalan - Interactive Agency