İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Kayrak Taşı İle Yapılabilecekler

Günümüzde gelişen mimari anlayış ve inşaat çalışmaları, iç ve dış dekorasyonda yeni arayışları da beraberinde getirmiştir. Özellikle evlerin bahçe düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarında doğal taşlardan faydalanma ve bu vesile ile ortama doğal, sıcak, samimi bir atmosfer verme anlayışı fazlasıyla yaygınlaşmıştır. Kayrak taşı da bu taşlardan biridir.

Kayrak taşının kalınlığına göre kullanım alanları da değişmektedir. 1-3 cm kalınlığındaki kayrak taşları daha çok duvar kaplaması, barbekü, şömine ve iç mekan kaplamalarında karşımıza çıkar. 4- 6 cm. kalınlığında olan doğal kayrak taşlarıyla da yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları gibi yerler yapılır. 6- 10 cm. alınlığında olanlar ise atlama taşı, merdiven basamağı gibi unsurlarda karşımıza çıkar.

Kayrak taşının diğer doğal taşlara göre bazı avantajları vardır. Bunların en başında maliyeti düşük bir doğal taş oluşu gelir. Aynı zamanda oldukça da estetik bir görüntüye sahiptir. Bu taşın diğer adları arduvaz, damtaşı ve kayağantaşıdır. İnce yapraklı, ince taneli ve killi, kara, gök ve kül rengi olabilen bir başkalaşım kayasıdır. Düşük basınç ve sıcaklıkta oluşur. Sağlamlığı nedeniyle eskiden beri yapılarda kullanılır. Özellikle tarihi binalarda oldukça sık karşımıza çıkar.

Günümüzde ise, son yıllarda doğal taş üretimi gün geçtikçe artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Kayrak aşı, taş ocaklarından özel uygulamalarla çıkarılan ve özel olarak işlenen bir doğal taştır. Teknolojik gelişmeler neticesinde artık çağdaş yapı malzemeleri ile birlikte kullanılmakta, bu durum da mimariye hoş bir sentez eklemektedir.

Yapı sektörünün iç ve dış duvar kaplamaları, şömine, barbekü, baca, fırın ile yaya, araç yolları, park ve bahçe düzenlemelerinde doğal veya ebatlanmış şekilde kayrak taşına rastlayabiliriz. Ülkemizdeki firmaların çoğu, yıllardır bu işi başarıyla yerine getirmektedir

Netalan - Interactive Agency