İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Konutlarda Kullanılan Granit

Granit sert ve kristal yapılı minerallerin bir araya gelmesiyle oluşmuş, taneli görünüşe sahip doğal bir taştır. Türkiye’de Bergama ve çevresinde çıkarılır. Granit magmatik bir derinlik kütlesi olmak ile beraber yer kabuğunda en sık rastlanabilen sert kayaçlardan biri olma özelliğine sahiptir. Bileşiminde eser miktarda piroksen ve mika amfibol bulunur. Yoğunluğu 2,65 ve 2,80 arasında değişen granit taşında çok çok az miktarda olmak koşulu ile başka mineralleri de içeren plutonik magma kayacı bulunmaktadır.

Granit kullanımda genelde gri ve grinin tonları olarak karşımıza çıksa da öte yandan yeşil, pembe, kırmızımsı tonlar ve beyaz renklerde de olabilmektedir. Granit, taş ocaklarında yontulur, daha sonra parlatılır ve kaplama, süsleme gibi çeşitli işlerde kullanılır. Granit taşının kullanıldığı alanlara baktığımızda ise, granit taşı genelde yapılarda yapı taşı ve yollarda bordür taşı, kaldırım taşı, parke taşı gibi şekillerde kullanılır.

Konutlarda kullanıldığına çok sık rastlanan Bergama granit olarak da bahsedebileceğimiz bu doğal taş, örneğin evlerin mutfaklarındaki tezgâhlarda kaplama olarak kullanılır. Bunun yanı sıra zemindeki taş olarak da kullanımına çok sık rastlanılabilir. Oldukça dayanıklı bir taş olduğu için de tercih edilir.

Darbe ve basınç gibi durumlara dayanıklı olması, cilayı güzel kabul etmesi ve şık görünmesi nedeniyle Bergama granit konutlarda tercih edilir. İç mimarlık sektöründe dekorasyon amacıyla da kullanım alanı bulunan granit bunların yanı sıra jeotermal ısı amacıyla da kullanılır. Yaklaşık 400 santigrat derece gibi bir ısıya sahip olduğu ve bu ısının yer altında soğuması çok uzun zaman aldığı için jeotermal suların olduğu alanlarda da tercih edilir.

Dayanıklı olduklarından bahsedildiğini bir kez daha hatırlatalım ve de şunu ekleyelim; granitin ayrışmaya ve atmosferin etkilerine karşı da önemli bir direnci bulunmaktadır.

Netalan - Interactive Agency