İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Küp Şeklinde Yer Alan Bazalt Taşları

Farkında olmasak bile bazalt günlük hayatımızda farklı şekillerde farklı kullanım alanlarında karşımıza çıkan bir taş bir kayaçtır. Dayanıklı bir taş olması sebebiyle kaldırım, demir yolu, köprü yapımında sıkça kullanılır.

Dayanıklı ve sert yapısının olması dışında iklim şartlarına elverişli ve aşınması zor, yağmur sularına dayanıklı bir kayaç olduğu için de bu tarz dayanıklılık isteyen yapıların ana maddesi olarak kullanılır. Bazalt kısaca tanımlayacak olursak volkanik kaya kütlelerindendir. Rengi siyahtır. Çok sert ve dayanıklı bir yapıdadır. Volkanik hareketler sonucunda oluşur ve yeryüzünde bolca bulunmaktadır. Bazalt taşı birçok türü olan farklı yapılarda olabilen bir taştır.

Bazalt doğada altıgen prizmalar şeklinde büyük kolanlar halinde bulunan bir kayaç türüdür. Bazalt taşı doğal bir taş olduğu için günümüzde kullanımı yaygınlaştırılmaya başlanmıştır ve daha sık kullanılabilir hale gelmiştir. Aynı zamanda ısıyı depolama özelliği de bulunan bazalt ısınma için ekonomik aynı zamanda pratik bir yöntem olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bazalt; plak taş, yağmur oluğu, bordür, patlatma, küp taş olarak farklı şekillere ayrılmaktadır. Küp taş özellikle dekorasyon için sıkça tercih edilen bazalt taşı türüdür.

Bazalt dünyada birçok yerde kullanıldığı gibi Türkiye’de de sıklıkla kullanılır. Özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır çevresinde ve Trakya Çorlu civarlarında mıcır yapımlarında tercih edilir. Yine özellikle volkanik hareketlerin yoğun olduğu İrlanda da ve İngiltere, Almanya, Amerika Hindistan gibi ülkelerde bazalt taşına çok fazla rastlanılır. Buralardaki bazaltlar yığınlar halindedir ve kilometrelerce geniş alanları kaplarlar.

Türkiye’de ise küp şeklinde bazalt Ankara’dan çeşitli yerlere tedarik edilmektedir. Küp şeklinden farklı olarak da plak taş, yağmur oluğu, bordür gibi şekillerdeki bazalt Kayseri’den farklı bölgelere temin edilmektedir. Ayrıca Tokat, Siverek, Ünye, Boyabat il ve ilçelerinde de bazalta rastlanılır.

Netalan - Interactive Agency