İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Suya Dayanıklı Taşlar

Bazalt taşı, volkanik kökenli olan bazalt kayaçlarında renk doku ve sertlik açısından uygun olan ve yapılarda değişik amaçlı olarak mimari tasarım ve tarihi yapılarda kullanılmaktadır. Bazalt taşı su emmeyen, suda dağılma sorunu yaşamayan, sıkı dokulu siyah füme renkli taş türüdür.

Ayıca disk kesicilerle kesilmesi durumunda düzgün düz verdiği için en çok tercih edim noktası haline gelmiştir. Üretimi genellikle İç Anadolu bölgesinde büyük artış göstermektedir. Bazalt taşını homojen yapısı nedeni ile de düzgün kırılabilme özelliği ile yapıtaşları söz konusu olduğunda birçok yerlerde kullanılmaktadır.

İnce taneli, yoğun sert dayanıklı siyah renkli bir magnetik kayaç olan bazalt taşı bazalt gabro grubunun volkanik türüdür. Bazalt5 taşı koku yapmaz ve doğallığını hiçbir zaman yitirmez. Ayrıca renginde de ufak bir solma söz konusu da değildir, uzun ömürlüdür. Bazalt taşının kullanım alanları çok çeşitli olmasının yanı sıra bazalt taşını ebatları ve türleri de farklıdır. Bazalt taşında Bazalt küp taşı, Bazalt plak taşı, Bazalt bordür taşı ve bazalt oluk taşı türleri bulunmaktadır.

bazalt-tasi-2

Ayrıca parke taşı, döşeme taşı, kaplama taşı, adım taşı ve harpuşta taşı gibi türlerinin de var olduğu söylenmektedir. Adım taşları genellikle bahçe çimlerinin zarar görmemeleri için, havuz vb. gibi yerlere ulaşmak amacı ile tek tek ve ayrı ayrı kullanılan doğal taş türüdür. Bazalt küp taşı ve plak taşları bordür taşı oluk taşı ise mimari tasarım ve tarihi yapılarda vazgeçilme estetik görünümü olan doğal taş türüdür.

Bazalt küp taşlarının ebatları ve kalınlıklarında birbirinden farklıdır. Bazalt küp taşı yaklaşık 4×6- e 10×10 ebatlarına kadar uzanabilen taş türleridir. Plak t türü ise 2 cm den 10 cm kadar kalınlığa kadar 20 -30 cm arasında genişliği ve 20-51 0 cm arası uzunluğu olan bazalt taşı ebatları mevcuttur. Bordür ise kalınlığı 20 cm kadar genişliği 20-30 cm ve 50 cm kadar uzunlukta mevcuttur. Bazalt taşı türleri ve ebat türlerinin ebatları bu şekildedir.

Netalan - Interactive Agency