İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Taşların Değerlisi Kayrak Taşı

İnsan ilk var olduğu andan itibaren barınma ihtiyacı hissetmiştir. Göçebe hayattan yerleşik hayata geçtikten sonra insanoğlu mimariyi keşfetmiş ve yaşadığı mekânları güzelleştirmeye başlamıştır. Tarih içerisinde hızla ilerleyen mimari insanların ve toplumların yaşayış tarzını yansıtan bir sanattır. Günümüzde tarihi anlamak için ilk olarak mimari yapılara bakılır. İnsanların, devletlerin duygularını ve kültürel yapılarını bize mimari eserler anlatır.

Tarih içeresinde yaşanan teknolojik gelişmeler ve icatlar mimariyi de çok önemli ölçüde etkilemiştir. Yaşam alanlarımız şekil değiştirmiş, daha modernize ve teknolojik hale gelmiştir. Tüm bu süreç içerisinde mimarinin kullandığı malzemeler de aynı oranda değişim göstermiş olup, uygulama kolaylığını da beraberinde getirmiştir. Günümüz mimari özellikleri modern tarzda olup, yapılarda ve dekorasyonda da modern bir tarz uygulanmaktadır.

Son yıllarda mimari tarzlar biraz daha geriye doğru eğitim göstermektedir. Klasik anlayış ve modern anlayışı bir arada bulunduran bu mimari tarz ile mekânlarımız eski ve yeniyi bir arada bulunduruyor. Bu yeni akım bütün dünyayı sarmış durumda ve daha uzun yıllar da devam edecek gibi görünüyor.

Klasik tarzın en önemli unsurlarından birisi taş döşemelerdir. Bu döşemelerde özellikle kayrak taşı kullanılmaktadır. Hem iç mekân, hem de dış mekânda kullanılabilen kayrak taşı görünümü itibari ile de tarz bir görüntü yansıtmaktadır.

Bahçe ve park düzenlemelerinde, duvar kaplamalarında, yaya ve araç yollarında, bahçe ve park düzenlemelerinde doğal olarak kullanılabilen kayrak taşı, bunların yanı sıra iç mekânda şömine taşı ve iç duvar kaplamasında da kullanılıyor. Tüm bunların haricinde mimarlar farkı dekorasyon seçeneklerinde de mekânlarda kayrak taşı kullanmaktadırlar.

Gelişen teknolojik ve mimari malzemelere rağmen kayrak taşı kullanımı çok fazladır. Mekânlara otantik ve doğal bir hava veren bu taş ile insanın doğa ile olan bağı mekânları ile pekiştirilmektedir.

Netalan - Interactive Agency