İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Zeminlerin Estetik Hali

Bazalt taşları, volkanik taşlardır. Yanar dağlardan fışkıran volkanların soğuması ile birlikte bazalt taşlar oluşmaktadır. Bu taşlar, siyah renkte olup, yeryüzünde bol miktarda bulunmaktadır. ABD, Orta Avrupa ve Hindistan gibi ülkelerde çok geniş bir coğrafyalarda bulunmaktadır.

Bu taşların çok bulunduğu yörelerde, genellikle mimarı, bazalt taşı üzerine kuruludur. Bu taşların sağlamlığı nedeni ile yapılan binalar da sağlamdır. Binaların dış kaplamaları, zemin kaplamaları ve duvar yapımı ve kaplamaları, bazalt taşlarla yapılmaktadır. Eski zamanlardan kalma sağlam binaların çoğunluğu bu taşlarla yapılmıştır. Binlerce yıl dayanan bu taşlar, sağlam binaların temeli haline gelmiştir.

Bazalt taşlarla birçok çalışma yapılmaktadır. Küp bazalt taşlar, zemin kaplama ve belediyelerin sokak çalışmalarında, özel sektörün bahçe çalışmalarında en çok kullanılan taşlardır. Küp şeklinde olduklarından zemine saplanması daha kolaydır ve daha sağlamdır. Zeminin yumuşak harçla kaplandıktan sonra, çakılması için bazalt küp taşlar dizilmeye başlanır. Tesviyeli bir şekilde taşlar çakılır ve araları doldurulur. Küp olduklarından kırılmaları, diğer bazalt taş türlerine göre daha zordur. Kaldırım taşları, kaldırım kenarı taşları gibi taşlarda bazalt taşlarla örülmektedir.

bazalt-tasi-4

Bordür taşlar, döşeme yapılan zeminin kenarlarının daha dekoratif olmasını sağlamaktadır. Böylece, kaplama işi daha güzel hale gelmektedir. Estetik katan bordür bazalt taşlar, çalışmaların estetiği için önemlidir. Kaplama bazalt taşlar ise, evlerin ve mekânların dış kaplaması için önem taşımaktadır. Dış mekânların özenle kaplanması için, dekoratif bazalt taşlar kullanılmaktadır.

Döşeme bazalt taşlar ile zeminler daha güzeldir. İstenilen desende zemin döşemesi yapabilen firmalar, ağır yükleri rahatlıkla kaldıracak sağlamlıkta zemin döşemesi yapmaktadır. Zeminin döşenmesinden sonra, zemin kenarlarından suyun rahatlıkla akması için yağmur olukları döşenir. Merdiven, korkuluk, duvar, sütun, cami ve önemli bina girişleri, çeşme, şömine ve barbekü gibi taş yapıtlar, bazalt taşı malzemesi ile yapılmaktadır.

Netalan - Interactive Agency