İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Ağır Yüklere Dayanıklı Bazalt Taşları

Bazalt taşı, volkanik taşlardır. Normalden sert taşladır. Dünya yer yeryüzünün katmanlarından olan magmadan, yanardağlardan yukarı doğru çıkarak, oluşur. Volkan olarak tabir ettiğimiz sıvı taşlar, yeryüzüne çıkınca soğur ve siyah bir renk alır.

Bu taşlara bazalt taşı denilmektedir. Parkların, bahçelerin ve yolların zemininde kullanılan bazalt taşı, ağır yükleri kaldıracak kadar dayanıklıdır. Bu nedenle belediye, yol taşlarında ve kaldırım taşlarında, bazalt taşını kullanmaktadır. Küp taş, plak, döşeme, küpeşte, bordür, yağmur oluğu, şömine-barbekü, çeşme, cami-kapı girişi, duvar sütun, merdiven-korkuluk gibi birçok bazalt taş ürünleri vardır.

Bordürler, döşeme yapılan zeminin köşelerine konulan taşlardır. Duvar olsun, zemin olsun, köşe ve kenarları dekoratif bir şekilde kapatan taşlardır. Küpeşte ise zemin ve duvar üzerini kapatan dekoratif taşlardır. Yağmur olukları, zemin taşları döşendiğinde, kenarlara konulan oval taşlardır. Bu taşlar suyun rahatlıkla akmasına yardımcı olur. Bazalt taşlarla birçok eser meydana getirilebilir. Dekoratif şömineler, barbeküler, çeşmeler, cami kapı girişleri, duvar sütunları, merdiven korkulukları gibi birçok çalışma, müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.

Belediye ve diğer özel sektörler, sokak ve bahçe girişleri, genellikle küp taşlardan olmak üzere, kaplama işlemi yaparlar. Bu taşların dayanıklı olması nedeni ile büyük yük araçları bile, rahatlıkla küp taşlı sokaklardan geçebilmektedir. Bu taşlar kırılma yapmamaktadır. Bina girişleri ve sanayide dükkân girişleri, bu dayanıklı taşlarla yapılır. Genellikle döşeme bazalt taşlarla yapılan döşeme işlerinde, dükkân girişleri dekoratif olmaktadır.

Camilerin girişi ve diğer özel binaların ve bahçelerin girişi de özel olarak bazalt taşlarla yapılmaktadır. Yağmura ve dış etkilere dayanıklı olan bu taşlarla, sütunlar yapılmaktadır. Evlerin girişleri, villaların girişleri, camiler ve daha birçok mekânda, görünüşü güzel gösteren sütun bazalt taşı kullanılmaktadır. Sağlam taşlarla kaplama yapmak istiyorsak bazalt taşları tercih etmeliyiz.

Netalan - Interactive Agency