İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Bazalt Nedir Ve Nererelerde Kullanılır

Doğal taş uygulamalarının yaygınlaşması ile genel olarak sürekli kullanılan ancak adları konusunda bilgi sahibi olunmayan birçok taş yine birçok özelliği ile bilinir ve daha fazla kullanılır hale gelmiştir. Günlük hayatın ve inşa sektörünün önemli bir parçası olan bazalt taşı da bunlardan biridir.

bazalt

Doğal taşlar hem maliyetleri bakımından hem de uygulandıkları projeye önemli bir artı değer katmaları bakımından oldukça önemli malzemelerdir. Sahip oldukları genel nitelikler itibari oldukça sağlam ve dayanıklı malzemeler olan doğal taşlar doğal olmaları nedeni ile de uygulandıkları ortamın doğal ortamlara yaklaşmasına katkıda bulunmaktadırlar. Bazalt taşlarını sıklıkla dış mekan ve günlük hayatımızın toplu yaşam alanlarındaki yoğun kullanım noktalarındaki sosyal inşa uygulamalarında görmeniz mümkündür. Dünyada oldukça yüksek oranda doğal şekilde oluşan bu taşın yoğun olarak bulunduğu ülkeler için ihracat bakımından kayda değer önemi mevcuttur. Yaygın şekildeki bazalt taşı uygulamaları farklı formlardaki taşlar ile yapılmaktadır. Plaka veya küp şeklindeki bazalt taşları ile yapılmış uygulamalara sıklıkla rastlanmanız günlük hayatınızın geçtiği hemen her noktada mümkündür. Aslen volkanik patlamalardan oluşmuş kaya parçaları hatta oldukça büyük kütleler halinde tanımlayabileceğiniz bazalt taşı uygulamalar için uygun formlara getirilir. Sağlamlılığı ve her türlü şarta dayanıklılığı onu özellikle yol kenarı kaldırım taşları veya köprü vb gibi yapılar için sıklıkla kullanılan bir taş haline getirmiştir. Siyah rengin hakim olduğu ve içinde bağlanmamış silisyum bulunmayan bu taş ile teknolojinin gelişmesi sayesinde farklı endüstriyel uygulamalarda mümkün olmaktadır. Hem nitelikleri hem sağlıklı oluşu bunun ana nedenidir.

bazalt-uygulama

Ülkemiz için de büyük önem taşıyan bazalt taşı başta sosyal inşa uygulamalarında daha sonra ise endüstriyel alanda kendine geniş bir yer bulması ile bu önemini her geçen gün artırmaktadır.

Netalan - Interactive Agency