İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Bazalt Taşı Nedir?

Bazalt taşı yeryüzünde en çok bulunan volkanik kaya sınıfına ait, sert taştır. Bazalt taşı, volkanik faaliyetler sonucu oluşmuştur. Dünyanın jeolojik evrelerinden,  dördüncü jeolojik evresinde volkanik faaliyetlerin olduğu bölgelerde oldukça bol bulunur. Günümüzde volkanik faaliyetlerinin bulunduğu bazı volkanlar tarafından püskürtülmektedir. Genellikle rengi siyahtır ve kesif yığınlar halinde doğada bulunur. Gabro taş familyasından gelmektedir.

bazalt-nedir

Bazalt taşı sert ve dayanıklı yapısı sayesinde geçmişten günümüze kadar kaldırım taşı, yapı taşı ve köprü malzemesi olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bazalt taşının kullanım alanları genişlemiştir. Demiryolu balast malzemesi, asfalt agregası gibi alt yapı malzemelerinde kullanılır. Bunun yanında bünyesinde serbest silis bulunması nedeniyle granül ve toz olarak da kullanılır. Geçmişte silis ve kuvars kumu kullanılan birçok başka iş alanlarında da alternatif ve sağlıklı bir hammadde olarak kullanılabilmektedir. Yeryüzünde oldukça bol bulunan bir taş biçimidir. Dünya üzerinde bol miktarda Arktika bölgeleri, Hindistan, Güney Amerika, Kuzey Amerika bölgelerinde bulunur. Ülkemizde ise Siverek, Tokat, Diyarbakır, Urfa, Ünye ve Boyabat bölgelerinde karşımıza çıkmaktadır. Granitten daha sert bir yapıya sahip olması nedeniyle, dayanıklılık gerektiren yerlerde kullanılmaktadır. Ayrıca sağlıklı bir madde olması sayesinde de kullanım alanlarının genişlemesine katkıda bulunmuştur.

 bazalt

Sonuç olarak Bazalt taşı, volkanik faaliyetler sonucu oluşmuş, Dünya üzerinde en yaygın olarak bulunan taş olma özelliğine sahiptir. Sağlıklı oluşu ve birçok taştan daha sağlam bir yapıya sahip ve daha dayanıklı olması sayesinde önemli birçok alanda hammadde ve yapı olarak kullanılmaktadır. Bazalt taşının birçok türü bulunmaktadır. Ancak en çok bilinen bazalt taşının içeriği olivin (MgFe) 2 SiO 4 bulundurur. Bunlara olivin bazaltları da denilmektedir. Nadir olarak da kuvars, kahverengi, mika gibi mineralleri içeren bazalt taşları da bulunabilmektedir.

Netalan - Interactive Agency