İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Bergama Granit Taşı Hakkında Bilmedikleriniz

Granit taşı nedir? Granit taşı nerelerde kullanılır? Bergama Granit taşı nasıl olur? gibi sorularla sizlere granit taşı ve Bergama granit taşı hakkında bilmedikleriniz hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

bergama-granit (2)

Bergama granit taşı hakkında bilmediklerinize geçmeden önce granit taşının ne olduğunu, nasıl bir yapıya sahip olduğuna ve nerelerde kullanıldığına bakalım. Granit sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kütlesidir. Plüton içindeki taneler çoğunlukla gözle görülebilir büyüklüktedir. Esas mineralleri feldspatin ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mika, hornblend, piroksen ve ikinci gruba giren turmalin, apatit, zirkon, grena, manyetit gibi mineraller de bulunabilir. Granitlerin renkleri, genellikle açık olmakla birlikte, içindeki feldispatların ve diğer minerallerin cins ve miktarlarına göre gri, pembe ve turuncu olabilir. Granitler,  yeryüzünde çok yaygın olarak bulunurlar. Çeşitli yer kabuğu modellerinde görünür. Yeryüzünün temelini teşekkül ettirdiği takdirde kabul edilmektedir. Doğada dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilir. Yollarda parke ve bordür taşı, yapılarda yapı taşı olarak çok eskiden beri bol miktarda kullanılmaktadır. Aşınmaya, basınca, darbeye karşı dayanıklı, güzel renkli ve iyi cila kabul eder. Atmosfer tesirlerine ve ayrışmaya karşı direnci yüksektir. Günümüzde granit taşı daha çok parke ve bordür taşı ve bazı büyük yapılarda kaplama taşı olarak kullanılmaktadır. Granit yer içinde 400 santigrat derece civarında bir ısıya sahip olup, soğuması birkaç bin yıl gibi çok uzun bir zamanı kapsar. Bu ısı aynı zamanda jeotermal suların da kaynağıdır. Yer içine süzülen suların, granitlerin çatlakları arasındaki hareketi, hem granitin yüksek ısısı ile su sıcaklığını arttırır hem de çözünebilir haldeki mineraller suyun bünyesine dahil olur. Jeotermal suların oluşumu bu şekilde gerçekleşir.

bergama-granit (3)

Granitle ilgili bu bilgilerden sonra Bergama granit taşına geçebiliriz. En bilindik granitlerden bir tanesi Bergama gri granit taşıdır. Bergama gri granit ülkemizin içerisinde bulunan, dışarıdan ithal edilmeyen granit taşıdır. Renkleri siyah ve gri karışımı olan bu granit taşları ülkemizden çıkarıldığı için uygun fiyatlı granit taşları arasında yerini alır. Bergama gri granit taşı isteğe göre işlenebilir ve istenilen şekle getirebilir. Taşın fiyatı işleme şekli ve yapılan işçiliğe göre değişebilir. Bergama gri granitte oldukça sağlam olan bir granit türüdür. Bu taşı yer kaplaması ya da duvar kaplaması olarak kullandığınızda hem estetik olarak oldukça güzel bir görüntü elde edersiniz hem de yapılarınız uzun süre kullanılabilecek şekilde kaplanmış olur. Bergama gri ülkemizdeki granit taşlarından en yaygın olanlarından birisidir. Özellikle ülkemizden çıkarılıyor olması taşın ülke için önemini daha da arttırmıştır. Bizim için önemli olan bu granit taşı işyeri ve ofis kaplamaları gibi alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Netalan - Interactive Agency