İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Dekoratif Amaçlı Çok Renkli Kayrak Taşı

Kayrak taşı jeolojik olarak birkaç tür taşın bir araya gelmesiyle oluşan bir doğal taş olup arduvaz, kayağan taşı ya da sleyt olarak da adlandırılır. Çamurtaşı ve volkan külleri dışında farklı taş gruplarının birleşimiyle birlikte jeolojik süreçte meydana gelen kayrak taşı katman katman bir görünüme sahiptir. İçerisinde bulunan diğer taş yapılarına göre renk ve yapı değişikliği gösterirler. Genel özellikleri üzeri katmanlaşmadan dolayı yarılmış ve bir miktar pürüzlenmiş durumdadır. Yüzey yapısında yer alan minerallerden dolayı eskitilmiş taş görünümüne sahip kayrak taşı bu nedenle tarihi yapılarda dekoratif amaçlı olarak sık karşımıza çıkar.

kayrak (1)

Jeolojik yapısı nedeniyle kırılmaya dirençli olan kayrak taşı herhangi bir eğilme göstermez. Bu nedenle de iklim şartlarından az etkilenir. Ayrıca yüzeyinin gözenekli olmaması bükülme özelliğini de engeller. Bu nedenle yurt dışında bazı ülkelerde çatılarda kiremite alternatif olarak kullanıldığı görülebilir. Bunun dışında ülkemizde dış cephe kaplamalarında ve yer döşemesinde kullanıldığı görülür. Çeşitli renkte olması ve kendinden alacalı yapısı estetik bir görünüm vermekle birlikte daha çok dekoratif amaçlı kullanıldığı da görülür. Genellikle doğal halde kullanımı mevcut olsa da çeşitli boyutlarda özel olarak hazırlanarak özel alanlarda kullanımı da mevcuttur.

kayrak (2)

Bir cm’den on cm’e kadar çeşitli kalınlıklarda hazırlanan kayrak taşlarının ince boyutluları şömine gibi yapıların kaplamasında kullanılırken, biraz daha kalınları yaya ve araç yollarının yanı sıra havuz kenarlarında da kendini gösterir. En kalın olanlar ise merdivenler başta olmak üzere peyzaj düzenlenmelerinde sıkça kullanıldığı görülür. Desenli yapısı ile şık bir görünüm veren Kayrak taşı doğal taşlar arasında en dekoratif olanlardandır. Renk seçeneği jeolojik yapısından dolayı sarı, koyu kırmızı, açık yeşil ve kahverenginin karışımından meydana gelmektedir. Renklerin ayrımı yapılamadığından daha çok karışık şekilde kullanımı mevcuttur.

Netalan - Interactive Agency