İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Dünyaca Ünlü Bergama Granit Ürünleri

Bergama granit, İzmir iline bağlı Bergama ilçesinden çıkarılmaktadır. Gri, pembe, parlak beyaz ve yeşil renkte doğal bir taştır. Dokusu, uzun yıllar dayanabilen ve renklerinde hiçbir şekilde deforme olmayan tek doğal taş türüdür.

Bergama granit, kuvars ve feldspattan oluşmaktadır. Aynı zamanda, magma ve diğer mineraller de içermektedir. Granit, yer kabuğunun bazı kesimlerinin erimesinden ve manto magmasının farklılığa uğramasından dolayı oluşmaktadır. Türkiye’de granit oluşumunun en iyisi, İzmir’in Bergama ilçesinde çıkmaktadır. Bergama’da bulunan Kozak yaylası sınırları içerisinde ve günlük 250 ton olarak çıkarılmaktadır.

Buradan çıkarılan Bergama Granit doğal taş, fabrikalarda kırma ve kesme makineleri sayesinde, doğal taş granitin, dokusuna hiçbir zarar verilmeden şekillendirilmektedir. Peyzaj alanlarında, kaldırım taşı olarak da yerlere döşenmektedir. Uzun ömürlü ve dokuları darbelere karşı dayanıklı olan Bergama granit, doğal olarak ya da kesme işlemlerinden sonra uygulama yapılmaktadır. Granitin, granit küp taş, granit doğal taş ve granit kesme taş gibi seçenekleri bulunmaktadır.

bergama-granit

Parke taşı ve bordür taşı olarak uygulanmaktadır. Parklarda, bahçelerde, işyeri bahçelerinde, sokaklara döşenen parke taşlarında, kaldırım taşlarının döşenmesinde, yağmur oluğu, mazgal kapağı, basamak ve rıh taşı, plak taşı ve bordür gibi birçok kullanım alanları mevcuttur. Ayrıca, parklarda bulunan, yapay şelale yapımlarında da kullanılmaktadır. Şelale yapımında kullanılan doğal granit taşı, sürekli su ile buluşmaya maruz kaldığından dolayı dayanıklıdır ve bu yüzden daha çok tercih edilmektedir.

Aynı zamanda, eşsiz güzelliği ve renkleri ile bir araya geldiğinde, muhteşem bir şelale manzarası oluşturarak, adeta bir görsel şölen oluşturmaktadır. Tarihi mekânların restorasyonunda ve turistik merkezlerde döşenen doğal granit taşlar, darbeye ve yoğun kullanıma dayanıklı oldukları için çok tercih edilmektedir. Bergama granit doğal taş, Türkiye’nin maden zenginlerinden olan en önemli taşlardan birisidir ve doğanın bir mucizesi olan doğal taştır.

Netalan - Interactive Agency