İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Estetik ve Parlak Granitler

Granit taşlar, kristal yapılıdır. Ser ve magnetik yapılıdır. Dağlarda, dayk, silik ve batolitler halinde bulunur. Gri, pembe, turuncu veya kırmızımsı renklerde üretilmektedir. Yeryüzünün temeli olarak kabul edilen granitler, 400 derece sıcaklığa kadar yerin altında bekler. Soğuması bin yılı bulur. Termal suların ısınması ve minerallenmesi, bu sıcak granitler sayesinde olur. Granitlerin başkalaşması ile birlikte, gnays denilen maddeye dönüşür. Fouldspat, paljioklas, ortoklas maddeleri ile birinci bileşeni oluşturur. Muskovit, biyotit, amfibol, pirakson maddeleri de 2. bileşeni oluşturur.

Kristalleşme ile oluşur. Sıvı kristali ve ana sıvının kristalleşmesi ile meydana gelen granit için ikinci teori ise, mağmadan bağımsız olarak tortu kütlelerinin metamortizma ile oluşur.

Granit küp taşlar ile zemin döşeme ve kaldırım döşemesi yapılmaktadır. Bordürler ile kaldırımlar döşenmektedir. Kaplama granitler son derce estetik olup, cila götürür ve parlaktır. granit küp taş, granit blok, küp kaldırım, parke, bordür mucartalı (kaldırım), tamburlu granit, (oval dikdörtgen prizma), cilalı tabaka, yağmur oluğu, doğal kesim, kumlamalı, kumlamalı granit plaka, yakılmış, poly pink ve yaylak gibi birçok granit taş çeşitleri üretilmektedir.

Granit küp taş çeşitleri ile, döşeme yapımı kolaydır. Zemin için en kaliteli döşeme olan granit küp taş çeşitleri, sağlamdır. Yağmur, darbe ve ağırlık gibi yıpratıcı dış etkenlerden etkilenmez. İstenilen biçimde küp taşlar üretilebilir. Büyük blok küp şeklinde üretilebildiği gibi, küçük bloklar halinde de üretilmektedir. Doğal parçalar da isteğe göre kesilmektedir.

İnsanlığın yaratılışından buyana yapılan birçok yapıtta, granit kullanılır. Ancak insan gücü ile kesim yapıldığından, üretimi zordu. Günümüz şartlarında ise, büyük granit taşlar, peynir dilimlenir gibi dilimlenmektedir. Çok hızlı ve seri üretim yapılabilmektedir. Parlaşma ve daha birçok dekoratif çalışma, teknolojinin son harikası granit kesme makinaları ile rahatlıkla üretilebilmektedir.

Netalan - Interactive Agency