İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Granit Küp Taşı Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Herşey

Granit Küp Taş, yer kürenin derinlerinde birçok mineralin iç içe geçip kaynaşması sonucu meydana gelmiş püskürük kayaçlardır. Granit taşları, doğal taşlardır. Doğal taşlar olması nedeniyle son derece dayanıklıdır ve hava koşullarından etkilenmez. Sertlik derecesinin yüksek olması sebebiyle metal vb. malzemeler ile çizilmez. Kesim ya da kırım işlemleri sırasında çatlayıp kırılmaz. Granit küp taşlar bünyesine sıvıyı dâhil etmez ve darbelere karşı dayanıklıdır.

kozak-granit

Granit Küp Taş, genelde doğada gri ve açık renklerde bulunmasına rağmen turuncu, pembe ve kırımızı tonlarında da bulabilmek mümkündür. Bunun sebebi bünyesinde yer alan feldispat ve başka minerallerin cinsleri ve yoğunluklarıdır. Granit Küp Taşlar, taş ocaklarından bloklar halinde çıkarılır ve bıçak kesim ve sulu kesim yöntemleriyle istenilen ebatlarda hidrolik kırma presleri aracılığıyla ile üretilmektedir. Kesimler sırasında boyut ve renk sapmaları yaşanmaz. Granit Küp Taşlar, doğası gereği tek başına dekorasyon malzemesi olarak kullanılsa da bazen diğer taşlarla birlikte kullanıldığında daha da estetik bir görünüme kavuşmaktadır. Bu taşlar, bazalt küp taşlarla, tamburlu küp taşlarla, cilasız-cilalı küp taşlarla beraber kullanıldığında uygulanan alanda güzel bir desen oluşturabilmektedir. Granit Küp Taşı’nın en sık kullanıldığı alanlar; kolon kaplamları, iç-dış cephe kaplamaları, alt-üst yapılar, mimari yapıların çeşitli kademesi, cephe ve zemin kaplamaları, kaldırımlar, yollar, otoparklar, park ve bahçe düzenlemeleridir.

granit

Granit Küp Taşlar, ithalat yoluyla değil ülkemizden elde edildiği için sıkça tercih edilmektedir. Çünkü Granit Küp Taşlar, dayanıklı yapısı ve ucuz maliyetiyle Türkiye’de en çok kullanılan doğal taş çeşididir. Bu taşlarının kullanım alanlarının son derece geniş olması, en çok tercih edilen doğal taş olmasının sebeplerindendir. Granit Küp Taşların bakımı son derece kolay olup, ısıya dayanıklı yapısıyla yalıtım sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Netalan - Interactive Agency