İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Granit Taşı Ve Bilinmeyen Özellikleri

Granit sert taşlar içerisinde sayılan ve iri taneli olan bir taş türüdür. Yeryüzünde oldukça yaygın olarak bulunan granit taşı birçok alanda kullanıldığı için insanlar tarafından da bilinen bir taştır. Karışık bir desen yapısına sahip olan granit insanlar tarafından da beğenilen bir taş türüdür.

Granitin Renkleri ve Desenleri Nasıldır?

Granitin renkleri genelde açık renktir. Ancak bazı granitler içerisinde bazı minerallerin farklı oranlarda bulunmasından dolayı daha koyu da olabilme ihtimali vardır. Açık renk granitlerin yanında kırmızımsı, pembe ve grimsi renklerde de olabilmektedir. Granitler çoğunlukla açık renk olduğu için koyu renkleri de insanlar tarafından tercih edilmektedir. Desen olarak da granit taşı yer kabuğuna benzeyen karmaşık bir deseni mevcuttur. Birbirine benzese de bu desenler dikkatli bakıldığında her granitin farklı ve kendine özgü bir deseni olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Granitin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Granit taşı birçok alanda kullanılabilirliği ile bilinmektedir. Yollarda kilit taşı olarak, parke olarak ya da mutfak tezgahları olarak kullanılabilmektedir. Ağır darbelere karşı dirençli olması, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olması granitin kullanım alanlarını oldukça yükseltmektedir. Mutfak tezgâhı olarak kullanılması genelde yüksek ısılı tencerelerin rahat bir şekilde üzerine konması ve cilalandıktan sonra temizliği göstermesi nedeniyle olmaktadır. Granit taşının bunlardan başka kullanım alanları da bulunmaktadır. Büyük yapılarda daha fazla kullanım alanı bulan granit taşları parke olarak da kullanmaya itmektedir.

Granitin Konutlarda Kullanılır mı?

Granit taşı konutlarda son yıllarda özellikle konutlarda kullanılmaya başladı. Yer döşemesinden pencere kenarlarına ve mutfak tezgahlarına kadar bir çok yere girdi. Dayanıklı olması nedeniyle granit her bakımdan kolay cila alması daha parlak görünmesini de sağladığı için çokça tercih edilmektedir. Tüm bu mucizeler granit taşı ile gerçek olmaktadır.

Etiketler:
Netalan - Interactive Agency