İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Kayrak Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Doğanın mucizesi olarak, uzun yıllar sonucu ortaya çıkan ve doğal olan bir taş olarak kayrak taşı; özel cihazlar sayesinde taş ocaklarında çıkartılır. Dekoratif amaçlı olarak daha çok kullanılan doğal taş, kullanılabilir olana kadar birçok evreden ve işlemden geçmektedir. Yapılara doğal görüntüsü ile güzel bir görünüm katan taşın birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Kayrak taşın kullanılabilir olması için kalınlığı ve doğal görüntüsü oldukça önemlidir. Kalınlığına göre iç veya dış cephelere uygun olarak kullanılabilmektedir.

İdeal Ölçüleri Nelerdir?

Nerelerde kullanılacağına göre kalınlık ölçüleri değişkenlik göstermektedir. Şömine, iç mekan kaplamaları, dekoratif duvar kaplamaları, barbekü gibi alanlarda sıkça kullanılan doğal taş; bu alanlar için 1-3 cm aralığındaki kalınlığa sahip olmalıdır. Araç yolları, kaldırım taşları, yaya yolları, gibi daha çok dış mekan alanlarda kullanıldığı gibi kelebek duvar yapımında da kullanılabilen taşın ideal kalınlık ölçüleri 4-6 cm arasıdır. Bahçe veya park düzenlemelerinde, merdiven basamağı yapımında da kullanılabilen kaynak taşının kalınlık ölçüleri ise 6-10 cm aralığında olmalıdır. Kalınlığına göre yüzey kaplama alanlarında da farklılık gösteren taşın kalınlığının artması ile birlikte dayanıklılığı da artmaktadır.

Hangi Renkleri Vardır?

Kayrak taşların belirli ve tek bir renkleri bulunmamaktadır. Doğada uzun yıllarda oluştuğu ve uzun sürede kaldığı için renkleri iç içe girmiş durumdadır. Genelde kahverengi ağırlıklı görünseler de içerisinde sarı, gri, beyaz, kırmızı, yeşil gibi birçok renk noktaları görülebilmektedir.

Nerelerde Kullanılabilir?

Kayrak taşı çıkartan ve üretimini yapan firmalar hemen hemen her alana uygun taşlar imal etmektedir. Restorasyon dekorasyonlarında, havuz kenarlarına dekoratif bir görünüm kazandırmak için, taş binaların yapımında, park ve bahçe düzenlemelerinde, çatı kaplamada, barbekü ve şömine gibi yerlerde oldukça sık kullanılır. İç ve dış cephe alanlarında sıklıkla kullanılan taşın kullanım amacı daha çok dekorasyonu tamamlamaktır.

Netalan - Interactive Agency