İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Kayrak Taşı Farkı

Kayrak taşı nedir?

Kayrak taşı doğal taşlar arasında en dekoratif görünümlü olanlardan biri olmaktadır. Doğal olarak çıkartılan bu taş, kendiliğinden ayrılmalara ve yarılmalara maruz kalır. Bu özelliği ile pürüzlü taşlar grubunda yer almaktadır. Bu pürüzlü yüzeyinden faydalanılarak ise ortaya dekoratif ve şık görüntüler çıkartılır. Yani dümdüz ve pürüzsüz yüzeyler istiyor iseniz farklı taş alternatiflerini değerlendirmenizi öneririz. Piyasa da kayrak taşı 3 farklı ebat ve kalınlıkta üretmektedir. Ve her kalınlığın kullanım alanı farklılık göstermektedir. Yani kullanacağınız alana uygun boyutlar tercih etmeniz önem arz etmektedir.

1 – 3 cm inceliğinde ki kayrak taşı;

En fazla dekoratif amaçlı kullanılan grup bu olmaktadır. Zira en ince kayrak taşı grubu 1 – 3 cm olan gruptur ve dekoratif uygulamalara daha elverişli olmaktadır. İç ve dış mekânlarda duvar kaplamalarında bu incelikte ki kayrak taşı tercih edilmektedir. Ve pürüzlü ve dekoratif duruşu ile mekânlarınıza farklılık katar. Bunun dışında şömine etrafı da çoğunluk ile kayrak taşı ile kaplanır. Ayrıca süs havuzlarının kenarlarında da kayrak taşı kullanılmaktadır.

4 – 6 cm inceliğinde ki kayrak taşı;

Bu incelikte ki kayrak taşının en yaygın kullanım alanı park ve bahçeler olmaktadır. Parkların ve bahçelerin dekoratif duruşuna destek verir. Ayrıca peyzaj alanında kullanım alanı oldukça geniştir. Bunun yanı sıra havuz kenarlarında da kayrak taşı sıklıkla tercih edilen bir taş grubu olmaktadır.

6 – 10 cm inceliğinde ki kayrak taşı;

Bu kalınlıkta ki kayrak taşı, yaya yollarında ve araç yollarında kullanılabilmektedir. Merdivenlerin de kaplamasında sıklık ile tercih edilmektedir. Kayrak taşının renkleri birbirine girmiş haldedir. Desenini ve rengini belirlemek mümkün olmamaktadır. Kayrak taşında bulunan genel renkler ise; sarı, kahverengi, açık yeşil, beyaz, gri, bordo ve kırımızı olmaktadır.

Netalan - Interactive Agency