İLETİŞİM : 0 (850) 441 40 12

Kayrak Taşı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Taş ocaklarından özel uygulamalarla çıkartılan ve işlenen doğal ve özel taşa; kayrak taşı denir. Kayrak taşları sarı, kahverengi, gri, açık yeşil, kirli beyaz, bordo ve kırmızı renklerin birbirine girmiş şekilleriyle “ kuşkonmaz bitkili fosili” görünümüne sahip siyah dentrik bir yapıyla kaplıdır. Kayrak taşında renkler karışık olduğu için pek renk ayrımı yapılması imkansızdır.

Kayrak taşının kullanım alanları nelerdir?

Kayrak taşı, her türlü yapı sektöründe iç ve dış kaplamalarda zemin döşemelerinde, barbekü, baca ve fırın gibi alanlarda, araç yolları, park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılabilir.

Kayrak taşının özellikleri nelerdir?

Kayrak taşının başlıca özellikleri şunlardır;
Kayma özelliği olmadığı için, ıslak zeminlerde ideal bir dekoratif malzemesidir. Isı değişimlerinde deformasyona uğramaz. Ayrıca mevsim değişimlerinden etkilenmez. Aşınmaya dayanıklıdır.

Yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak tutar, dış cephelerde kullanılırsa, ısı izalosyonu sağlar. Ekonomik açısından bakıldığında maliyeti oldukça düşüktür. Özelliğinin yıllarca koruduğu için uzun ömürlüdür. Kullanıldığı alanlarda, özel bakım istemez. Döşemesi de oldukça kolaydır.

Kayrak taşının büyükleri her yerde aynı mıdır?

Kayrak taşı kullanıldığı alana göre kalınlıkları da değişim göstermektedir. Duvar iç ve dış kaplamalarında, şömine barbekü, araç yaya yolları, bahçe ve park düzenlemelerinde doğal şekli kullanılmaktadır. Doğal kalınlığı ise yaklaşık 1 veya 3 santimetre kalınlıktaki kayrak taşı; duvar kaplamaları, şömine, barbekü gibi iç mekan kaplamalarında dekoratif amaçlar için kullanılır. 1 ton kayrak taşı ile 15 veya 18 metrekare yüzey kaplanmaktadır. 4 veya 6 santimetre kalınlıktaki kayrak taşı; binek araç yolları, yaya yolları, park bahçe düzenlemeleri, kelebek duvar yapımı ve su kenarları yapımında kullanılır.

1 tonun ile de 9 -12 metrekare yüzey kaplanmaktadır. 6 veya 10 santimetre kalınlıktaki kayrak taşları ise harçsız çim arası park bahçe düzenlemelerinde atlama taşı yerine, merdiven basamağı yapımında ve değişik amaçlar kullanıldığı alanlardır. 1 tonu ile yaklaşık 5-6 metrekare yüzey kaplanmaktadır.

Netalan - Interactive Agency